Чому здуваються гелієві кульки і як цього уникнути?
16.03.2025Повітряні кулі, що літають у повітрі – неймовірний декор до будь-якого свята. Вони дарують масу позитивних емоцій та створюють спогади на все життя.

На жаль, як би ми їх не зав'язували, гелієві кульки мають властивість здуватися. В одних це відбувається за кілька тижнів, а інші спускаються на землю вже наступного дня після свята. Чому здувається гелієва кулька і що зробити, щоб це не сталося якомога довше, постараємося з'ясувати в цій статті.
Чинники, що впливають на тривалість польоту гелевої кульки
Розглянемо основні причини, від чого здуваються гелеві кулі:
- Виробник. Як показує практика, якщо свято ще не закінчилося, а кулька здулася, або це сталося протягом першої доби після надування, швидше за все, виріб виготовлено в Китаї або в Мексиці. Європейська та американська продукція в більшості випадків може тримається тиждень і більше.
- Товщина латексу. Латекс – дуже міцний матеріал, але у різних виробів його товщина може бути різною. Якщо надути кульку занадто сильно, її стінки стануть занадто тонкими і гелій почне виходити набагато швидше.
- Механічна міцність куль, наявність плям, зон нерівномірної густини. У місцях потертостей та подряпин латекс тонший, а отже, швидше пропускає молекули газу. Це ж стосується зон нерівномірності та плям.
- Окислення латексу. Кисень, що є основним елементом повітря, деструктивно впливає на якість латексу. Матеріал у результаті окисної реакції розпадається на 2 частини. Це призводить до того, що виріб стає нееластичним та липким, у ньому збільшується кількість отворів (пір). Це відбувається поступово і цей процес є неминучим, і є однією з основних причин, чому кулі з гелієм здуваються на вулиці швидше, ніж у приміщенні.
- Температура оточуючого середовища. Чим вище температура повітря, тим менше часу буде надута повітряна кулька. За високих температур набагато швидше відбувається окислення латексу, він старіє та здувається. Це головна причина, чому кульки з гелієм швидко здуваються влітку і набагато повільніше в прохолодну пору року. Якщо куля темного кольору, вона краще вбиратиме сонячні промені, швидше нагріється та здується раніше. Влітку краще віддавати перевагу світлим кулькам. Однак, сильного холоду повітряні кулі також бояться, адже під дією низьких температур гелій швидко зменшується в об'ємі.

- Зовнішній вплив. У повітрі може бути багато пилу та інших абразивних частинок, які пошкоджують кульку, потоншують її стінки та сприяють швидкому здуванню.
- Вітер, сонячне світло. Коли у приміщенні є протяг або працює вентилятор, а на вулиці вітряна погода, кульки здуваються швидше, оскільки вітер підвищує кількість кисню, який взаємодіє з латексом за одиницю часу, а, отже, окислення відбувається швидше. Сонячне світло також активізує кисень у повітрі та призводить до того, що кульки здуваються та падають.
- Озон. Коли перед грозою та після неї ви відчуваєте у повітрі запах свіжості, це головна причина, чому гелієві кульки впали. У цей час у повітрі міститься багато озону, який є алотропною модифікацією кисню. Він набагато швидше окислює латекс, аніж простий кисень.
Абсолютно всі причини здування куль усунути неможливо, особливо в тих випадках, коли вони використовуються на вулиці. Але є кілька простих порад, що дають змогу продовжити життя повітряним кулям.
Як продовжити життя гелієвим кулькам?
Чому кулі з гелієм падають, ви вже знаєте. Тепер розглянемо,що зробити, щоб гелієві кульки не здувались.

Є кілька простих та дуже дієвих рекомендацій:
- Використовуйте рідкий пластик. Цей склад називається Hi-float. Це рідка хімічна речовина, що нагадує по консистенції клей. Вона огортає поверхню кульки зсередини та закупорює всі мікротріщини, що є на ній, з великими порами включно. Якщо латексна куля не покрита хай-флоатом, вона літатиме від 8 до 24 годин, а покритий виріб буде парити від 24 годин до декількох тижнів залежно від виробника куль. У спеціалізованому магазині 4party кулі надуваються тільки з використанням хай-флоату, тому вони довго ширяють у повітрі та не здуваються. Хай-флоат абсолютно нешкідливий для людини, він швидко розчиняється у повітрі та небезпечний при вдиханні. Його можна використовувати при надуванні куль будь-якої форми та розміру.
- Правильно обирайте кульки. Використовуйте лише якісну європейську чи американську продукцію від перевірених виробників. У мексиканських та китайських куль гірша щільність та якість спайки швів.
- Не перенадувайте кулі. Якщо виробник анонсував розмір кулі 12 дюймів, надуйте його максимум до 10 дюймів, тоді стінки кулі не будуть сильно розтягуватися, і це перешкоджатиме швидкому виходу газу назовні.
- Правильно зберігайте кулі. Зберігати та транспортувати надуті кулі потрібно у мішках, які захистять їх від пилу, вітру, протягів та від прямого сонячного світла.
Щоб кулі якомога довше радували вас та всіх оточуючих, надуйте їх безпосередньо перед святом. Для вулиці краще обирайте фольговані, а не латексні вироби. Фольгована куля, наповнена гелієм, зазвичай літає від 1 тижня іноді до місяця. І всюди, де це можливо, використовуйте кулі, надуті повітрям, а не гелієм, адже повітря повільніше проходить через латекс.
Намагайтеся не піддавати кулі різким коливанням температури, переносячи їх із холодного простору в тепле та назад. Це призводить до різкої зміни обсягу газу всередині кулі, він швидше втрачає форму і може луснути. Переносити гелієві кулі з холоду у тепло та назад потрібно поступово, щоб температура газу плавно вирівнювалася з температурою навколишнього середовища.

Тримайте кульки подалі від нагрівальних приладів, стін та стелі. Через тертя о різні поверхні на кулях з'являються мікротріщини, через які гелій швидко виходить назовні. Щоб гелієві кульки довше літали в повітрі, бережіть їх від прямих сонячних променів та від дощу, а влітку для вуличного декору використовуйте кулі з максимально товстими стінками. Якщо ви звернетеся до 4party, наші фахівці дадуть вичерпну консультацію про те, як уникнути швидкого здування гелієвих кульок, та допоможуть підібрати оптимальні прикраси для вашого свята.